Ukryty licznik polubień – Instagram rozszerza testy o kolejne kraje

Zanim Instagram oficjalnie potwierdził, że pracuje nad zmianą sposobu wyświetlania licznika polubień pod zdjęciami, nie cichły spekulacje na ten temat.

Ostatecznie, podczas konferencji Facebook F8 gigant potwierdził planowaną zmianę oraz testy w Kanadzie.

Od kilku dni nowym widokiem „cieszyć” mogą się także wybrani mieszkańcy: Australii, Brazylii, Irlandii, Włoch, Japonii oraz Nowej Zelandii.

Kiedy Polska?

 

 

Zmiana ma być odpowiedzią na negatywny wpływ rywalizacji na zdrowie psychiczne użytkowników, między innymi odczuwanie presji czy zaniżone poczucie własnej wartości.

 

Ukryty licznik polubień - Instagram

 

Wśród  pozostałych argumentów znaleźć można również te, dotyczące jednego z największych problemów platformy — kupowania polubień oraz korzystania z botów generujących sztuczny ruch.

O jakich skutkach jeszcze można wspomnieć przy okazji planowanej zmiany?

 

Plusy i minusy braku licznika polubień pod zdjęciami

 

Instagram nie jest jednym serwisem, w którym obserwatorzy mogą wyrazić swoją przychylność względem treści pozostawiając pod nią tzw. „lajka”.

Pogoń za polubieniami porównać można to wyścigu szczurów, w którym każdy z nas mniej lub bardziej świadomie bierze udział.

Wyścig ten ma swoje oczywiste minusy, ale także wiele plusów, które być może są czynnikiem, dla którego rozwiązanie nie zostało wprowadzone globalnie, a jest jedynie testowane w określonych regionach świata.

 

Plusy

 

Zapowiedziana zmiana ma na celu ukryć polubienia, a tym samym utrudnić porównywanie się i prześciganie na liczbę lajków pod publikacjami.

Nowa forma wyświetlania interakcji ma też zachęcać obserwatorów do skupiania się na treści, nie na liczniku, a tym samym oceniania tego, co widzimy, a nie tego, jak wiele lajków otrzymała publikacja.

 

We want your friends to focus on the photos and videos you share, not how many likes they get. You can still see your own likes by tapping on the list of people who’ve liked it, but your friends will not be able to see how many likes your post has received. – Instagram

 

Ukryty licznik polubień - Instagram

 

Dodatkowo jest to odpowiedź na stale pojawiające się głosy o tym, że korzystanie z mediów społecznościowych może negatywnie wpływać na poczucie własnej wartości.

Ciekawostką jest jednak fakt, że nadal będzie możliwe rozwinięcie listy i podejrzenie, kto polubił wybraną fotografię.

Według niektórych źródeł, rozwiązanie to ma być również odpowiedzią na korzystanie z botów oraz serwisów (farm) sprzedających polubienia.

 

Minusy

 

Ukrycie polubień pozwoli tuszować niskie zaangażowanie pod fotografiami nieuczciwym twórcom.

Agencje, marki oraz marketerzy będę zmuszeni całkowicie zaufań narzędziom do analizy profili influencerów.

Co więcej, istnieją obawy, że zmiana ta wpłynie negatywnie na motywację twórców, a tym samym częstotliwość publikacji czy korzystania z platformy.

Rywalizacja jest głównym z czynników podnoszących jakość treści w serwisie.

To właśnie zachowania użytkowników mogą być głównym powodem, dla którego zmiana nie została wprowadzona globalnie.

Dużo łatwiej będzie wycofać się z niej, jeśli okaże się ostatecznie, że wpływa negatywnie na zainteresowanie serwisem.

 

Ukryty licznik polubień - Instagram

 

Nie cichną również głosy mówiące, że Facebook kolejny raz pod przykrywką troski o użytkowników, chciałby zagarnąć dla siebie dobrze rozwijający się rynek narzędzi analizujących social media.

 

Podsumowanie

 

Jaka jest prawda oraz czy Instagram zdecyduje się ostatecznie na globalną zmianę dowiemy się najpewniej w ciągu najbliższych tygodni.

Pozostaje nam jedynie czekać i bacznie śledzić kolejne doniesienia ze strony platformy.

Jakie są Wasze odczucia i czy uważacie, że proponowana zmiana jest dobrym posunięciem ze strony platformy?

 

About Author

Comments are closed.