Instagram walczy z botami – czy Twój profil został zdemaskowany?

Google+ Pinterest LinkedIn Tumblr +

Boty na Instagramie to bardzo duży problem, który skutecznie zabija uczciwą rywalizację między użytkownikami, sprowadzając ją do działań automatycznych, minimalizujących udział i zaangażowanie właściciela profilu.

Ostatnie działania na Instagramie jednak wskazują na to, że może się to wkrótce zmienić.

 

Więcej o tym, czym są boty, ich rodzajach oraz dlaczego nie powinno się z nich korzystać, przeczytasz tutaj: Boty na Instagramie – czy warto automatyzować działania w social media?

 

Instagram: Zabezpieczenia zostały złamane!

 

Już w 2018 roku Instagram walczył z nieuczciwym, podejrzanym ruchem w kontach użytkowników, usuwając nie tylko fałszywych odbiorców, ale i nieuczciwie zdobyte polubienia.

Po ostatnich zmianach w algorytmie serwis idzie o krok dalej i rozsyła bardzo wymowne powiadomienia wprost w aplikacji mobilnej.

Działanie to ma być powiązane z innym, testowanym rozwiązaniem, czyli ukryciem liczników polubień pod fotografiami, którego jednym z celów było wyeliminowanie nieuczciwych praktyk.

 

Przeczytaj: Ukryty licznik polubień – Instagram rozszerza testy o kolejne kraje

 

Jeśli dostałeś (lub profil Twojego klienta) powiadomienie, które sugeruje, że dzielisz hasło z serwisem oferującym wsparcie w pozyskiwaniu polubień i followersów… Instagram ma Cię na oku.

 

your account was compromised

Najpewniej korzystasz z bota lub innego serwisu, który pomaga zdobywać więcej polubień oraz obserwatorów w platformie.

Niestety, jeśli jeszcze tego nie wiesz, nie jest to zgodne z Zasadami społeczności i… możesz ponieść konsekwencje takich działań.

 

Przeczytaj: Zasady społeczności Instagram

 

Ponadto pojawiły się również zgłoszenia o problemach z korzystaniem z aplikacji takich jak Hootsuite.

Nie wynika to jednak z faktu, że aplikacja jest podejrzana, a wymaga ponownego potwierdzenia po wprowadzeniu kolejnych zmian w platformie, monitorującymi dostęp innych rozwiązań do kont Instagrama. 

 

Zostałem zdemaskowany — co mi grozi?

 

Jeśli zostałeś zdemaskowany — nie panikuj!

Po prostu zmień swoje hasło i nie udostępniaj go podejrzanym aplikacjom.

Możesz oczywiście nie zastosować się do tej prośby, ale wtedy liczyć musisz się z szeregiem konsekwencji, które znacząco wpłynąć mogą na wydajność oraz wzrost konta Twojego lub obsługiwanej przez Ciebie marki.

Jakie konsekwencje mamy na myśli?

Są to między innymi blokady działań na koncie, takich jak możliwość rozdawania polubień, komentarzy oraz obserwacji (trwające nawet kilka tygodni).

W skrajnych przypadkach (recydywa) może oznaczać to też blokadę całego konta.

 

Nie otrzymałem powiadomienia i nie chcę go otrzymać w przyszłości! – Jak uniknąć otrzymania ostrzeżenia?

 

Jeśli nie chcesz znaleźć się w gronie szczęśliwców odznaczonych takim powiadomieniem, koniecznie sprawdź, jakie serwisy mają dostęp do Twojego profilu.

Bezpieczeństwo zapewniają Ci wyłącznie takie aplikacje, które otrzymały status Partnera Instagrama lub nie wymagają dostępu do Twojego konta (loginu, hasła).

 

Aplikacje Parnerskie Instagrama znajdziesz tutaj: Partnerzy Marketingowi Facebooka

 

Oznacza to, że nadal możesz korzystać z narzędzi analizujących profil i obserwatorów (np. SocialAuditor), wspierających tworzenie treści (np. Canva) oraz dobór hashtagów (np. IQhashags), i innych, które nie wymagają od Ciebie podania hasła profilu Instagrama lub zalogowania się danymi profilu Instagrama.

 

Czy nowe rozwiązanie Instagrama jest skuteczną metodą w walce z botami?

 

Powiadomienia rozsyłane są od niedawna, a już pojawiają się głosy, które sugerują, że Instagram nie ma tak naprawdę wiedzy na temat udostępniania hasła innym rozwiązaniom.

Najprawdopodobniej jak zawsze bada „podejrzany” (zwiększony) ruch na koncie i ostrzegawczo, bez rozdzielania na jego typ, ostrzega użytkownika.

 

boty na instagramie zostaleś skompromitowany

 

Z tego powodu powiadomienie otrzymywali również ci użytkownicy, którzy spędzali za dużo czasu na przeglądaniu treści w serwisie, jednocześnie lajkując ogrom zdjęć i filmów.

Jak jest naprawdę? Jak to bywa z Instagramem, jego algorytmem i zmianami — najpewniej dowiemy się w przyszłości… lub w ogóle. 

Lepiej jednak dmuchać na zimne i unikać działań, które mogą przyczynić się do poważnych strat w postaci czasowych lub całkowitych blokad konta.

Udostępnij