Fake influencerzy nie są czymś, co powinno budzić w nas zaskoczenie.
Są oni najczystszym przejawem przedsiębiorczości ludzi, którzy wykorzystują popularność tego rodzaju promocji dla własnych korzyści.
Ile jednak wspomniana przedsiębiorczość kosztować będzie marki w 2019 roku?
Siła influencerów opiera się na wpływie wynikającym z ich autentyczności oraz zaufania, jakie uzyskują od swoich obserwatorów.
To na podstawie tych dwóch miar mogą wpływać na followersów i ich poglądy, przekonania, decyzje, w tym również zakupowe.
Nadal dość częstym, głównym wskaźnikiem pomiaru dla agencji i marek, są liczby polubień oraz obserwatorów kanału twórcy.
Nie inaczej oceniają influencerów sami obserwatorzy, którzy na bazie ich wyników postrzegają ich popualrność.
Wskaźniki te tworzą barierę wejścia, która wymusiła na rynku powstanie nowych rozwiązań, umożliwiających jej przekroczenie.
To między innymi ona jest odpowiedzialna za powstanie nieuczciwych rozwiązań, pompujących liczby na profilu influencera.
Fake influencer marketing spowoduje 1,3 mld dolarów starty w 2019 roku
Według badań przeprowadzony przez Cheq, czyli firmę zajmującą się cyberbezpieczeństwem i University of Baltimore, w 2019 roku fałszywi influencerzy będą kosztować marki aż 1,3 miliarda dolarów.
Jest to aż 15% planowanego, całościowe budżetu na działania reklamowe przy współpracy z influencerami.]
Co jeszcze mówią eksperci na bazie badania?
Cień podejrzenia pada na te konta, które są dość nowe, nie mają wielu polubień pod zdjęciami, ale liczba ich followersów wprawia w zdumienie.
Pełny raport: THE ECONOMIC COST OF BAD ACTORS ON THE INTERNET FAKE INFLUENCER MARKETING IN 2019
Jak chronić się przed klęską podczas wyboru influencera?
Na koniec dobra rada, jak uniknąć katastrofy i nie być odpowiedzialnym za przepalony budżet.
Przede wszystkim odrzucić pierwszeństwo miar takich jak polubienia czy liczba followersów, a skupić się na realnym zaangażowaniu odbiorców.

Źródło: Chaq Report
Jak je sprawdzić?
Wykorzystywać odpowiednie narzędzia, które mierzą aktywność obserwatorów profilu (interakcje z treścią), czyli zaangażowanie followersów w treść influencera.
Wbrew pozorom komentarze nie są magicznym kluczem do mierzenia zaangażowania pod publikacjami, ponieważ również one potrafią być fałszywe lub pochodzić z botów.